Статьи \ Тема: Технологии \ ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ В КОНСЕРВАЦІЇ ДОКУМЕНТІВ

ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ В КОНСЕРВАЦІЇ ДОКУМЕНТІВ


 

УДК: 025.85:09.002.5

Б.С.Макаровський1, М.Д. Ільчишин1, Л.С.Дзендзелюк2, Л.М.Льода2

Український науково-дослідний інститут поліграфічної промисловості ім. Т. Г. Шевченка1 , Львівська наукова бібліотека ім. В.Стефаника НАН України2

 

Впродовж століть памятки культури та мистецтва перебували в умовах, які не завжди сприяли їх збереженню. Серед них – архівні документи, манускрипти,  стародруки, гравюри та інші рідкісні видання. З роками зменшилася міцність, еластичність, довговічність їх матеріальної основи, що може привести до втрати духовної спадщини людства. Для належного збереження національних надбань необхідним є дотримання оптимальних умов зберігання, виконання науково обґрунтованих заходів із стабілізації та фахової реставрації, що дозволить забезпечити охорону унікальних документів від подальшого пошкодження та руйнування. На кінець ХХ століття у консерваційній науці намітилися два шляхи розвитку. Прихильники першого вважають, що оскільки всі памятки писемності та друку є особливо цінною інформацією, необхідно розвивати традиційні підходи до реставраційних обєктів з метою найбільш повного збереження автентичності оригіналів. Розробники другого надають перевагу впровадженню проектів оцифровування текстової інформації і перенесення її на нові носії. Перший напрям вважається сьогодні особливо важливим, оскільки рідкісні видання в цілому та окремі деталі їх конструкції, гатунки використаних матеріалів – цінне джерело для досліджень історії розвитку матеріальної культури та мистецтва.

            У процесі консервації документів на паперовій чи пергаментній основі виникає необхідність виконання ряду операцій, проведення яких було б неможливим без спеціального обладнання та інструментів. Оскільки таке устаткування в Україні не виготовлялося Український науково-дослідний інститут поліграфічної промисловості ім. Т.Г.Шевченка вперше вніс проблему створення реставраційного обладнання до тематики наукових досліджень. Творча група спеціалістів інституту cпільно з фахівцями відділу наукової реставрації та консервації рідкісних видань Львівської наукової бібліотеки ім. В.Стефаника НАН України розробили й впровадили комплект устаткування, яке пройшло апробацію у львівських та київських реставраторів книги.

Консервація об’єктів уражених мікроскопічними грибами вимагає безпечного проведення дезінфекційної обробки. Для цього спроектовано спеціальну екологозахисну камеру. Виконання таких процесів, як заповнення втрачених фрагментів аркушів, скріплення тріщин, розривів, заломів, дублювання паперу на нову основу полегшує реставраційний стіл з підсвічуванням. При роботі на ньому реставратор бачить поверхню пошкодженої сторінки і це, відповідно, дозволяє акуратно і впевнено виконувати необхідні операції.

Одним з аспектів підбору реставраційних матеріалів, якими замінюють відсутні автентичні, є дотримання певних характеристичних показників. Серед них – товщина сторінки, яку можна контролювати індикаторним товщиноміром. Зазвичай, реставрація паперу потребує зволоження, а опісля висушування чималої кількості аркушів на повітрі, що зручно виконувати на стелажі з відкидними полицями.

Детальне механічне очищення, локальне хімічне оброблення, промивання та швидке просушування карт, гравюр, рукописів неможливе без вакуумного стола. Для досягнення рівномірності площини відреставрованих аркушів їх витримують між допоміжними матеріалами (сукнами, картоном, папером) під навантаженням у ручному гвинтовому пресі. Його ж використовують і для обтискання книжкових блоків та виконання холодного блінтового тиснення на оправах. Для максимально точного відтворення структури книги як єдиного комплексу і збереження її автентичності, відреставровані аркуші фальцюють, формують у зошити і зшивають на шнури, ремені, тасьми, відтворюючи оригінальний спосіб шиття на зшивальному верстаті. Здеформований книжковий блок вирівнюють звільнивши корінець від старого клею за допомогою відповідних розчинів. При цьому слід забезпечити максимальне стиснення корінця для уникнення потрапляння вологи на аркуші, що дозволяє здійснити пристрій для обтискування книжкових блоків. Його також використовують і при проклеюванні тканиною чи марлею корінця книги.

Основним правилом консервації є збереження автентичності документів, проте при реставрації ветхих книг зруйновані краї аркушів необхідно доростити реставраційним папером. А потім, для надання книзі завершеності, необхідно вирівняти обрізи книжкового блоку. Цю операцію виконують гобелем у поєднанні з пристроєм для обтискування книжкових блоків. Фарбування та оброблення обрізів, корінця блоку зручно здійснювати за допомогою верстата для оздоблення.

Своєрідного обладнання вимагає і виготовлення та декорування оправи. Комплект інструментів інтролігатора давньої книги та сучасного палітурника складається зі спеціальних шерфувальних та штрихувальних ножів для оброблення поверхні шкіри, філет, колісних басм для виконання тиснення, металевих лінійок та кутників для розмічувальних робіт. Для палітурництва розроблений також термоінструмент з комплектом змінних насадок (температура нагріву 40–200ºС), прес для позолотних робіт, блінтового тиснення, друкування, припресовування фольги й ламінування (температура нагріву плит 30–180ºС). Сьогодні йде розробка вакуумного преса для припресовування дублюючої основи до карт, гравюр, художніх полотен.

Починаючи з 2006 року реалізується програма „Створення комплексної системи обладнання для оснащення реставраційних центрів Львівського регіону на період до 2009 р.”, розроблена ВАТ Українським науково-дослідним інститутом поліграфічної промисловості спільно з Управлінням у справах поліграфії та телерадіопростору ОДА, завдяки якій для Львівського музею історії релігії виготовлено та подаровано 21 одиницю реставраційного обладнання для організації 5 робочих місць.

Застосування нового професійного обладнання сприяє оптимізації реставраційних процесів, дозволяє підвищити ефективність заходів зі збереження документів, а також покращити якість виконання робіт з консервації писемних та друкованих памяток історії та культури

 

 

.

 


Вы можете оставить свое мнение о прочитанной статье

Внимание! В сообщении запрещено указывать ссылки на другие сайты!